یکی از بزرگترین پروژه های مایکروسافت و بخشی از خط تولید مایکروسافت سرور است که امکان ارسال ,  دریافت و مدیریت ایمیل  , تماس ها, تقویم و مدیریت وظایف را فراهم می کند.اولین نگارش از این محصول در سال ۱۹۹۳ به صورت محدود در اختیار حدود ۵۰۰ شرکت قرار گرفت. در سال ۱۹۹۶ اولین نگارش عمومی این محصول به نام Exchange server 4-0  ارائه شد و در سال ۱۹۹۷ با ارائه ی نگارش Exchange server 5-0 آمار مشتریان این محصول به ۳۲ هزار کاربر رسید.به همراه این نگارش اولین نسخه outlook web access نیز ازائه شد.در سال ۲۰۰۰ اولین نگارش یکپارچه ی آن با  Active Directory ارائه شد.در سال ۲۰۰۳ , ۲۰۰۳ exchange server  ارائه شد.در اواخر سال ۲۰۰۶ , exchange server 2007  ارائه شد که مهم ترین تفاوت های آن با نگارش های قبلی , ارائه ی آن تنها برای سکوهای ۶۴ بیتی  بود.در اواخر سال ۲۰۰۹ , نگارش ۲۰۱۰ این محصول ارائه شد که تنها با سرور ۲۰۰۸ سازگار می باشد. هم اکن.ن مایکروسافت نگارش ۲۰۱۳ را در بازار دارد.

شما می توانید از آلارم های شیرپوینت که به صورت ایمیل ارسال می شوند استفاده کنید. به عنوان مثال زمانی که کاربر به گروه کاربری جدیدی اضافه می شود.

با قابلیت server side sync که از یکپارچگی اکسچنج و سی ار ام حاصل شده است. شما می توانید لیست وظایف، تماس ها و قرار ملاقات های خود در سی ار ام را در اوتلوک نیز مشاهده کنید. همچنین شما می توانید مستقیما از درون محیط سی آر ام برای مشتریان خود ایمیل ارسال کنید و پاسخ آن ها را در همان جا دریافت کنید.

فروشگاه ساز به تناسب رویدادها ایمیل های مختلفی ارسال می کند. با ایجاد یکپارچگی بین اکسچنج و فروشگاه ساز بدون نیاز به هیچ تنظیم خاصی تمام این ایمیل ها از آدرس ایمیل شما و از طریق اکسچنج به مخاطبین ارسال می شود. مواردی مانند تایید ثبت نام، فراموشی کلمه عبور، ارسال پیش فاکتور، ارسال سفارش خرید به فروشندگان شما و …

با استفاده از این قابلیت شما می توانید از محیط وب اوتلوک و یا ویندوز اوتلوک مستقیما نامه ایجاد و ارسال کنید و سوابق گردش نامه را نیز مشاهده نمایید و یا نامه خود را در قالب مورد نظرتان چاپ کنید.

زمانی که شما از فرآیندهای کاری در کنار اکسچنج استفاده می کنید هر کار جدیدی که به شما انتساب داده شود یک ایمیل شامل اطلاعات آن کار دریافت می کنید که حاوی لینکی است که می توانید مستقیما فرم مربوطه را باز کنید و اقدام لازم را انجام دهید و نیازی به چک کردن کارتابل نرم افزار فرآیندهای کاری ندارید.

با استفاده از یکپارچگی بین اکسچنج و مدیریت مستندات شما می توانید تنظیم کنید هر فایل جدیدی که ایجاد می شود و یا تغییر می کند و یا حذف می شود آلارم لازم از طریق ایمیل برای شما ارسال شود.