• تلفن03191015061
 • ایمیلinfo@lunatech.ir
 • آدرساصفهان - میدان جمهوری اسلامی - مجتمع اداری تجاری نگین - طبقه دوم واحد 6
 • ساعتهای آزاد9 - 18
 • تلفن03191015061
 • ایمیلinfo@lunatech.ir
 • آدرساصفهان - میدان جمهوری اسلامی - مجتمع اداری تجاری نگین - طبقه دوم واحد 6
 • ساعتهای آزاد9 - 18

همه چیز راجع به مایکروسافت تیمز Microsoft Teams

مایکروسافت تیمز چیست؟

مایکروسافت تیمز یک اپلیکیشن ارتباطی سازمانی است که برای انواع کسب‌وکارهای کوچک، سازمان‌های بزرگ و حتی ارتباط افرادی همچون فریلنسرها با مشتریان یا دانش‌آموزان با معلمان، کاربرد دارد. هر فردی که در برنامه‌های هماهنگی و فعالیت‌های خود نیاز به کار گروهی روی فایل‌ها (خصوصا فایل‌های آفیس) داشته باشد، می‌تواند از امکانات مایکروسافت تیمز بهره‌مند شود. به‌علاوه تیمز انواع ابزارهای ارتباطی و پیام‌رسانی را هم برای او فراهم می‌کند.

از قابلیت‌های مایکروسافت تیمز می‌توان به VoIP، چت ویدئویی و متنی و از همه مهم‌تر، هماهنگی آسان با ابزارهایی همچون آفیس و شیرپوینت اشاره کرد که همگی در یک رابط کاربری ساده و روان ارائه می‌شوند. بخش رایگان پلتفرم تیمز، امکان مدیریت فعالیت‌های کسب‌وکاری را برای گروه‌هایی با هر ابعاد فراهم می‌‌کند. کاربران می‌توانند انواع فعالیت‌های اشتراکی را به‌صورت زنده در پلتفرم دسکتاپ (برای ویندوز و مک و لینوکس) یا وب اپلیکیشن (با کارایی کمی کمتر) یا اپلیکیشن موبایل انجام دهند.

ایده‌ی اولیه‌ی مایکروسافت تیمز در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت. ردموندی‌ها در آن زمان تصمیم گرفتند تا به‌جای پرداخت هشت میلیارد دلار و خرید اسلک، خودشان سرویس مشابهی را طراحی و جایگزین سرویس کسب‌وکاری اسکایپ کنند.

تیمز درنهایت به اپلیکیشن اختصاصی ارتباط در محیط کاری در محبوب‌ترین سیستم‌عامل جهان (ویندوز) و ابزارهای کاربردی آفیس ۳۶۵ تبدیل خواهد شد. حتی اگر به‌عنوان مدیر کسب‌وکار، ابزارهای جایگزین را برای ارتباط درون سازمانی خود انتخاب کنید، قطعا کسب‌وکارهای متعدد دیگری، از تیمز به‌عنوان ابزار اصلی خود استفاده می‌کنند. از ابزارهای جذاب تیمز می‌توان به ارسال لینک دعوت حضور در جلسه‌ی خصوصی برای افراد خارج از سازمان اشاره کرد. درنتیجه شاید در آینده‌ی نه‌چندان دور، شما هم برای شرکت در یک جلسه‌ی کاری ویدئویی، لینک دعوت مایکروسافت تیمز را دریافت کنید.

مایکروسافت برنامه‌هایی جدی برای پیاده‌سازی تیمز در محیط‌های آموزشی هم دارد. آن‌ها نسخه‌ی Microsoft Teams for Education را هم توسعه داده‌اند که راهکاری عالی برای کلاس‌های درس محسوب می‌شود. معلم‌ها می‌توانند راهکارهایی همچون تکالیف درسی، جزوه‌ها و حتی آزمون‌های خود را ازطریق فرم‌های مایکروسافت و ابزارهای دیگر، در تیمز پیاده‌سازی کنند. به‌علاوه، یک اپ‌استور بزرگ هم در کنار تیمز وجود دارد که ارتباط با بسیاری سرویس‌های مناسب تدریس مانند Flipgrid, Turnitin و MakeCode را فراهم می‌کند.

مایکروسافت تیمز چه قابلیت‌هایی دارد؟

مایکروسافت تیمز در قابلیت‌های هسته‌‌ای خود، تمامی تعامل‌های بین فردی که باید در یک کسب‌وکار بین کارمندان ایجاد شود را مدیریت و ساده‌سازی می‌کند. در دنیایی فراتر از دنیای کسب‌وکار، می‌توان از تیمز در هر گروهی استفاده کرد که نیاز به ارتباط و تعامل دیجیتال دارند.

این مطلب هم بخوانید:  مایکروسافت تیمز از ویندوز هم بزرگتر میشود!

ساختار پایه‌ای تیمز با تشکیل سازمان شروع می‌شود. سپس می‌توانید افراد گوناگون را به سازمان دعوت کرده و آن‌ها را در گروه‌های (تیم) متنوع با دسترسی‌های متفاوت، دسته‌بندی کنید. افراد می‌توانند در گروه‌ها چت گروهی یا شخصی انجام دهند و همچنین کانال‌های عمومی یا خصوصی داشته باشند. کانال‌ها امکانات متنوعی همچون چت در ساختار منظم موضوعی، اشتراک فایل و حتی مدیریت وظایف به‌صورت آنی را ارائه می‌کنند.
مایکروسافت سرویسی به‌نام Advisor for Teams ارائه می‌کند که کاربر می‌تواند با استفاده از آن، فرایندهای تنظیم و سازمان‌‌دهی ساختار کسب‌‌وکار خود را آسان‌تر انجام دهد. پس از راه‌اندازی اولیه و تنظیم گروه‌ها و دسترسی‌‌ها می‌توانید انواع فعالیت همچون کنفرانس‌های مجازی و تولید و شتراک انواع فایل با آفیس ۳۶۵ یا هر سرویس اشتراک و ذخیره‌سازی فایل دیگر را انجام دهید. ادغام اپلیکیشن‌های متفرفه در تیمز به‌راحتی انجام می‌شود و سرویس‌ها و قابلیت‌های بسیار زیادی را به ارتباط سازمانی شما می‌افزاید. برای دسترسی به اپلیکیشن‌های متفرقه می‌توانید از بخش Apps درون خود تیمز استفاده کنید که در اپلیکیشن دسکتاپ، در گوشه‌ی پایین سمت چپ قرار دارد.

تماس صوتی و تصویری و فضای ذخیره‌سازی ۱۰ گیگابایت، مدیریت کنید (به‌علاوه‌ی دو گیگابایت فضای ذخیره‌سازی برای هر فرد). همان‌طور که گفته شد، در کنار هماهنگی تیمز با سرویس‌های متنوع مایکروسافت، می‌توانید آن را با سرویس‌هایی از شرکت‌های بزرگ همچون گوگل، ادوبی، ترللو، اورنوت و صدها نمونه‌ی دیگر هماهنگ کنید.

اگر سازمان شما کمتر از ۳۰۰ کارمند دارد و برای فعالیت‌هایی همچون چت صوتی و ویدئویی و اشتراک و ویراش فایل در آفیس ۳۶۵ و سرویس‌های مشابه به آن نیاز دارید، همین الآن می‌توانید به‌صورت رایگان از آن استفاده کنید. اگر به‌دنبال پشتیبانی رسمی، فضای ذخیره‌سازی بیشتر، امنیت بیشتر، قابلیت‌های گسترده‌تر برای جلسه‌‌ها یا هماهنگی با اپلیکیشن‌های حرفه‌ای همچون شیرپوینت، Yammer, Planner و اپلیکیشن‌های استریم هستید، باید برای هر کاربر، ماهانه پنج دلار هزینه بپردازید. نسخه‌ی دیگر که دسترسی به اپلیکیشن‌های دسکتاپ آفیس مانند ورد و همچنین چند قابلیت دیگر را با فضای ذخیره‌سازی بسیار بیشتر ارائه می‌کند، ماهانه ۱۲/۵ دلار هزینه به‌ازای هر نفر دارد.

درنهایت انتخاب تیمز برای ارتباط‌های درون سازمانی و کاربردهای دیگر، ارتباط زیادی با نیاز سازمان شما و کاربردی دارد که از سرویس انتظار دارید. پیش از انتخاب هر سرویس ارتباطی و هماهنگی سازمانی، سازگار بودن آن را با سرویس‌های کنونی خود بررسی کنید. در مجموع، انتخاب این نوع از سرویس‌ها نیز مانند بسیاری سرویس‌های دیجیتال دیگر، به شما و کاربرد مورد انتظارتان بستگی دارد.

این مطلب هم بخوانید:  مایکروسافت قابلیت چت در چند پنجره را به تیمز اضافه کرد

 

جهت مشاهده و آموزش ویدئویی اینجا را کلیک کنید.

 

زیرساخت مایکروسافت تیمز

تیمز بر اساس تکنولوژی­ های موجود ساخته می­شود که با گروه های آفیس ۳۶۵ در هم تنیده شده­ است. در نتیجه استفاده از cloud مایکروسافت، سازمان ها می­توانند عملکرد و قابلیت اطمینان خوبی را در زمانی انتظار داشته باشند که از تیمز به عنوان بخشی از داستان همکاری شان استفاده می­کنند.

یک تیم ساخته شده در تیمز، یک گروه آفیس ۳۶۵، یک سایت آنلاین SharePoint (که با یک کتابخانه اسناد تکمیل می­شود) و یک mailbox گروه آنلاین Exchange ایجاد خواهد کرد که توسط تیمز استفاده می­شود تا اطلاعاتی مثل دعوتها به جلسات را نگهداری کند. یک تیم می­تواند با استفاده از گروههای آفیس ۳۶۵ موجود ساخته شود که اجازه عضویت در گروههای موجود و نیز انتقال محتویات نگهداری شده در SharePoint Online و Exchange Online به تیمز را می­دهد.

چت مانای تیمز توسط سرویس چت فراهم می­شود که با آفیس ۳۶۵ تعامل می­کند و بسیاری از قابلیت­های جاسازی شده آفیس ۳۶۵ همچون آرشیو کردن و eDiscovery را برای داده­هایی که در تیمز تبادل می­شوند، نشان می­دهد.

برای تکمیل قابلیت تیمز به نحوی که برد چت مانا در جایی که مکالمات زمان واقعی غیر رسمی روی می­دهند، تیمز تجربه جلسه ای را نیز فراهم می­سازد که بر روی زیرساخت مبتنی بر cloud نسل بعدی ساخته می­شود که توسط Skype و Skype for Business نیز استفاده می­شود. این سرمایه ­گذاری­ های فناوری شامل سرویس­ های cloud مبتنی بر Azure برای سیگنالینگ و پردازش رسانه، رمزگذار/ رمزگشای (codec) ویدئوی H.264، رمزگذار/رمزگشای (codec) صوتی SILK و Opus، حالت ارتجاعی شبکه، مسافت سنجی و تشخیص­ های کیفی است.

گروه های آفیس ۳۶۵ از ID های نگهداری شده در Azure Active Directory) Azure AD) استفاده می­کنند و به همین سبب، تمامی قابلیت­های Authentication و Authorization برای استفاده تیمز همچون ساپورت MFA (تعیین هویت چندفاکتوری) در Azure AD به آسانی در دسترس است.

مایکروسافت تیمز و آفیس ۳۶۵

گروههای مختلف بر اساس نقش کارکردی و سبک کاری شان نیازهای متفاوتی دارند. آفیس ۳۶۵ برای سبک کاری منحصر به فرد هر گروه طراحی می­شود و شامل برنامه های کاربردی مجتمع و طراحی شده با هدف خاص است که شامل موارد زیر می­باشد:

Outlook برای ایمیل در رده سازمانی که حالا کارکرد گروهی دارد.
SharePoint برای سایتها و پورتالها، سرویس ­های محتوای هوشمند، اتوماسیون پروسه تجاری و جستجوی سازمانی
Yammer برای کنترل ارتباطات در وسعت شبکه
Skype for Business به عنوان ستون فقرات برای صوت و ویدئوی سازمان
و حالا، مایکروسافت تیمز ، فضای کار مبتنی بر چت جدید در آفیس ۳۶۵
اینجا موارد استفاده رایج برای هر برنامه کاربردی در آفیس ۳۶۵ با راهنمای استفاده با جزئیات آمده است.

این مطلب هم بخوانید:  آموزش ثبت نام در مایکروسافت تیمز

Microsoft Teams

توسط کاربران و گروههایی استفاده می­شود که در جستجوی همکاری در زمان واقعی با همان گروه از افراد هستند.
در حین کمک در به اشتراک گذاری فایلها و همکاری در موارد قابل تحویل به اشتراک گذاشته شده، به تیمز در تکرار سریع در یک پروژه کمک می­کند.
به کاربران اجازه یافتن یک ارتباط به دامنه وسیعی از ابزار (همچون Planner، Power BI، GitHub و …) در داخل فضای کاری شان را می­دهد.

Outlook

توسط کاربرانی استفاده می­شود که ترجیح می­دهند در محیط خانوادگی ایمیل و/ یا روش ساخت یافته رسمی­تر همکاری کنند.
فرآیندهای تجاری خاصی را فراهم می­سازد که نیازمند استفاده از ایمیل برای ارسال اسناد و اطلاعات در داخل و بیرون مرزهای شرکت است.
به کاربرانی وصل می­شود و ارتباط برقرار می­کند که بیرون از گروه های کاری یا سازمانهای بی واسطه هستند.

Yammer

برای کمک به اتصال کاربران در سراسر سازمان استفاده می­شود تا کارها را در اجتماعات سازماندهی کند و بهترین موارد را به اشتراک بگذارد.
جریانهای کاری فعالیت متقابل را از طریق یک پلتفرم مبتنی بر فراهم سازی شفاف و باز بهبود می­بخشد.
تعهدات مدیر-کارمند را با مکالمات دو طرفه میان مدیریت و پایه وسیع تر کارمند پرورش می­دهد.
نیروی کاری خط مقدم شما را برمی انگیزد تا دانش و مهارت را به اشتراک گذاشته و دریافت کنند.

Skype for Business

برای ارتباطات زمان واقعی و همکاری داخلی و خارجی با مشتریان/ شرکا استفاده می­شود.
جلساتی را با صوت، ویدئو و محتوا با تیمهای کوچک یا بزرگ (شامل Town Halls با حدااکثر ۱۰۰۰۰ شرکت­ کننده) فراهم می­سازد.
امکان استفاده از تلفن را برای سازمان فراهم می­سازد.

SharePoint

برای سایتها و پورتالها استفاده می­شود (به عنوان مثال اخبار و اعلانات شرکت، جستجو و کار در رابطه با مستندات)
با یکپارچه­ سازی Microsoft Flow و PowerApps، اتوماسیون پروسه تجاری را بر روی کتابخانه­ های اسناد و لیست­های اطلاعات پیاده­ سازی می­کند.
سایت تیم SharePoint دارای اختیار تام برای فراهم ­سازی نگهداری فایل، اخبار تیم، صفحات، لیست­ها و … برای هر تیم مایکروسافت است.

 

جهت مشاهده و آموزش ویدئویی اینجا را کلیک کنید.

3 دیدگاه برای “همه چیز راجع به مایکروسافت تیمز Microsoft Teams

 1. سلام
  ممنون از مطالبتون، می خواستم بدونم آیا میشه از تیمز به عنوان یک ابزار knowledge managment استفاده کرد؟؟

 2. سلام
  خسته نباشید
  ما جمعی هستیم روی چند پروزه که فایل هایی داره کار انجام میدیم که یک فایل مراحل مختلفی طی میکنه تا تکمیل بشه
  آیا میشه فایل از هر مرحله ای که طی می کند علامت تیک بخورد و به طور خودکار به نفر بعدی منتقل بشه و او هم همینطور تیک اتمام بزند تا افراد کانال متوجه بشوند که این فایل در چه مرحله ای هست؟
  من هرچه در برنامه جستجو کردم این قابلیت رو پیدا نکردم در حالی یکی از دوستان می گفت قبلا ما به این کیفیت کار انجام دادیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.